single

Jaka dieta na refluks żołądka? Co jeść, a czego unikać?

Najważniejszym aspektem walki z chorobą jest dieta w refluksie. Choroba odbytu jest częstym schorzeniem w krajach rozwiniętych. Należą do nich: spożywanie przetworzonej żywności, nie zwracanie uwagi na jakość pożywienia oraz jedzenie "w biegu". Jakie są podstawowe zasady diety w refluksie?

Co to jest refluks?

Dieta refluksowa powinna opierać się na pokarmach, które są dozwolone w menu. Pozwoli to złagodzić objawy i poprawić stan zdrowia osoby z tym schorzeniem. Zanim odpowiesz na pytanie o to, jakie pokarmy należy spożywać, ważne jest zdefiniowanie, czym jest refluks.

Choroba refluksowa przełyku to gromadzenie się treści żołądkowej w przełyku. Refluksowi kwasowemu często towarzyszą nieprzyjemne objawy, takie jak uczucie pieczenia w przełyku i zgaga.

Kwaśna treść może powodować podrażnienie lub uszkodzenie błony przełyku. Refluks może przybrać charakter nadżerkowy. W obrazie klinicznym mogą być widoczne ubytki w nabłonku przełyku. Zapalenie przełyku jest kolejnym powikłaniem choroby refluksowej.

Jeśli sporadycznie występują epizody cofania się treści żołądkowej, które są krótkotrwałe i rzadkie, to mamy do czynienia z refluksem fizjologicznym. W tej sytuacji nabłonek przełyku nie ulega uszkodzeniu, a przewód pokarmowy jest szybko oczyszczany z kwaśnych substancji.

Refluks jest często spowodowany spożyciem tłustego, obfitego posiłku.

Dieta przy refluksie a przyczyny refluksu

Dieta na refluks powinna opierać się na wielu zasadach, które nie tylko pomogą na objawy, ale również wyeliminują przyczyny refluksu żołądkowo-przełykowego. Należy wziąć je pod uwagę zwłaszcza, jeśli są związane ze stylem życia lub dietą.

Refluks może być spowodowany czynnikami anatomicznymi lub fizjologicznymi, takimi jak dysfunkcja ruchowa lub obniżone ciśnienie w dolnej części przełyku.

Kobiety w ciąży często doświadczają refluksu. Dlatego kobiety w ciąży powinny unikać produktów, które stymulują produkcję kwasów solnych. Treść żołądkowa może być wypychana do góry, powodując kwaśność w ustach. U osób otyłych występuje podobne zjawisko, gdzie treść pokarmowa gromadzi się w przełyku. Dieta refluksowa powinna być dietą ograniczającą spożycie pokarmów. W jej zaplanowaniu pomocny jest kalkulator BMI. Dzięki niemu można obliczyć swoją prawidłową masę ciała.

Picie alkoholu i kawy również może powodować refluks. Zarówno etanol, jak i kofeina stymulują produkcję kwasów solnych w żołądku. Alkohol może również powodować podrażnienie błony śluzowej żołądka i przełyku. Palenie i niektóre leki mogą nasilać objawy refluksu żołądkowo-przełykowego.

Objawy refluksu mogą być leczone za pomocą diety na refluks.

Diety antyrefluksowe są zaprojektowane tak, aby spełnić wszystkie potrzeby żywieniowe, witaminy i minerały, z wyjątkiem produktów, które mogą powodować objawy żołądkowo-przełykowe.

Objawy choroby refluksowej:

  • Treść żołądkowa gromadząca się w przełyku
  • Uczucie zgagi.
  • refluks kwaśny;
  • Nadbrzusze - miejsce, w którym można spalić płeć;
  • Ból brzucha
  • Ból gardła
  • chrypka;
  • Bolesność podczas przełykania
  • napadowa nocna pokrzywka;
  • nudności i wymioty.

Celem leczenia choroby refluksowej jest zmniejszenie stanu zapalnego, złagodzenie objawów i zapobieganie nawrotom. Zapobieganie chorobie refluksowej jest możliwe poprzez zmianę stylu życia i stosowanie diety eliminacyjnej.

Jeśli po wprowadzeniu diety antyrefluksowej objawy nie ustępują, można zastosować leczenie farmakologiczne. Lekarz przepisze wówczas leki blokujące receptory histaminowe, które zmniejszają wydzielanie kwasów solnych i działają neutralizująco na sok żołądkowy. W ciężkich przypadkach choroby refluksowej wykonuje się zabieg chirurgiczny.

Dieta przy refluksie żołądkowym - zalecenia żywieniowe

Dieta przy refluksie żołądkowo-przełykowym to prosta, lekkostrawna dieta, która zmniejszy nadmierne wydzielanie kwasu żołądkowego i zneutralizuje sok żołądkowy. Pięć do sześciu niewielkich objętościowo posiłków powinno stanowić główne menu przy refluksie. Przejadanie się może spowodować rozciągnięcie żołądka, problemy z dolnym tonem przełyku i zarzucanie kwaśnej treści. Dobrym pomysłem jest, abyś przed zaplanowaniem codziennych posiłków skorzystał z kalkulatora kalorii. Dzięki temu będziesz mógł obliczyć swoje dzienne zapotrzebowanie energetyczne.

Wykluczenia z diety przy refluksie żołądkowym

  • Ogórki, owoce cytrusowe, produkty kwaśne
  • kawa naturalna
  • alkohol;
  • kakao;
  • Czekolada i produkty czekoladowe
  • napoje gazowane
  • przyprawy korzenne;
  • Kostki bulionowe; Buliony mięsne i kostne

Produkty, żywność i techniki gotowania mają na celu zminimalizowanie mechanicznego, termicznego i chemicznego podrażnienia powierzchni błony śluzowej żołądka i przełyku. Przygotowywana żywność powinna być łatwa do strawienia i przyswojenia składników odżywczych. Duszenie, gotowanie na parze i gotowanie to odpowiednia obróbka termiczna w diecie refluksowej. Unikaj pieczenia w tłuszczu i smażenia. Miękkie jedzenie jest dobrym wyborem, ponieważ eliminuje żucie i tworzy kęsy pokarmu.

Co jeść przy refluksie?

Menu diety antyrefluksowej powinno być dobrym źródłem białka, tłuszczów i węglowodanów.

Białko a dieta na refluks

Zaleca się zwiększenie dziennego spożycia białka do około 1,2 grama na kilogram masy ciała. Kwas solny może być związany w żołądku przez pełnowartościowe białko pochodzące z nabiału, jaj, chudych mięs, ryb. Unikaj jedzenia tłustych mięs i ryb.

Dieta na refluks a tłuszcze

Diety antyrefluksowe, mimo że są lekkostrawne, powinny zawierać zdrowe tłuszcze. Tłuszcze mogą hamować produkcję kwasu solnego i zmniejszać motorykę żołądka. Dlatego ich zawartość w bilansie energetycznym powinna wynosić około 30%. Najlepiej unikać refluksu żółciowego spożywając jedno- i wielonienasycone oleje roślinne (oleje roślinne i oliwa z oliwek) oraz ograniczając tłuszcze zwierzęce (z wyjątkiem masła, śmietany, obniżając cholesterol.

Dieta przy refluksie a węglowodany

W refluksie żołądkowo-przełykowym węglowodany powinny być dobierane zgodnie z zasadami komponowania diety lekkostrawnej. Dobrym źródłem węglowodanów jest ryż, kasza jęczmienna i kasza manna. Chleb razowy, pieczywo pełnoziarniste, żyto i grube kasze nie wchodzą w skład diety antyrefluksowej. Obowiązują również ograniczenia w dziennym spożyciu błonnika pokarmowego. Zabiegi te mają na celu zminimalizowanie podrażnienia błony śluzowej żołądka lub przełyku.