
Oczyszczająca dieta na detox – czy jest skuteczna?
Istnieje wiele metod oczyszczania organizmu, które można znaleźć w internecie i które są sugerowane przez producentów żywności i suplementów. Najbardziej powszechne są diety sokowe, diety warzywno-owocowe oraz diety skupiające się na określonych rodzajach produktów, np. zbożowych. Diety te mają kilka wspólnych cech: są niskokaloryczne, a czasem bardzo niskokaloryczne. Eliminują też całe grupy pokarmów lub produkty spożywcze. Wielu z tych diet towarzyszą suplementy diety. Tym koncepcjom dietetycznym często towarzyszą różne suplementy diety. Niestety, nie wszyscy zwolennicy takich diet o tym pamiętają.
Toksyny i detoks
Z definicji diety detoksykacyjne mają za zadanie oczyścić organizm z toksyn. Problem jest ze znaczeniem słów "toksyna", oraz "detoksykacja". Terminy te są często nadużywane przez producentów różnych produktów oraz autorów diet "odtruwających" organizm. Według słownika języka polskiego toksyna oznacza substancję chemiczną, która ma właściwości trujące. Detoksykacja to "usuwanie substancji trujących" (czyli toksyn). W medycynie toksyny są często określane jako substancje uzależniające, takie jak narkotyki czy alkohol. Proces detoksykacji obejmuje odzwyczajanie się od tych substancji oraz oczyszczanie organizmu za pomocą podstawowych mechanizmów, takich jak pocenie się i oddawanie moczu.
Oba terminy nabrały groźniejszego znaczenia w odniesieniu do diety. Odnosi się tu termin toksyny, który określa potrzebę oczyszczenia organizmu z różnych substancji znajdujących się zazwyczaj w pożywieniu. Chcemy oczyścić nasz organizm z metali ciężkich, dodatków do żywności i innych bliżej nieokreślonych zanieczyszczeń.
Innym problemem jest to, że producenci produktów detoksykacyjnych i autorzy diet detoksykacyjnych nie precyzują, od jakich konkretnie toksyn można uwolnić nasz organizm. Nie wiemy, jak dana dieta czy suplement zadziała na nasz organizm i czy osiągniemy efekty deklarowane przez producenta.
Komu w ogóle potrzebny jest detoks?
Według badań częściej po diety oczyszczające sięgają osoby, które chcą schudnąć lub poprawić swój nastrój. Jesteś zmęczony, przygnębiony, drażliwy, nie możesz się skoncentrować, masz problemy żołądkowe, skórne lub nie masz kondycji? Uważa się, że diety oczyszczające są skuteczne w usuwaniu toksyn z organizmu.
Ważne jest, abyś zdał sobie sprawę, że wymienione objawy najczęściej nie są specyficzne i mogą służyć do diagnozowania wielu chorób. Niekoniecznie muszą one mieć związek z toksynami. A jak to jest z toksynami? Skąd możemy wiedzieć, czy jest ich za dużo i nasz organizm nie potrafi sobie z nimi poradzić?
Przepis na detoks - Po pierwsze, rozum!
Zły stan zdrowia może być również spowodowany złą dietą i niehigienicznym trybem życia. Słabe zdrowie może być spowodowane zbyt małą ilością snu, zbyt dużym stresem i złymi wyborami żywieniowymi.
Zanim dokonasz drastycznych zmian w swojej diecie lub rozpoczniesz oczyszczanie organizmu, skonsultuj się z lekarzem podstawowej opieki zdrowotnej, który wykona niezbędne badania.
Mimo że badania były w normie, nadal czujemy się fatalnie. Następnie należy zwiększyć aktywność fizyczną. Kluczowym słowem jest tutaj "regularnie". Crossfit nie jest najlepszym rozwiązaniem. Może to być bardzo szokujący trening dla organizmu, zwłaszcza jeśli nie było to coś, z czym byłeś zaznajomiony. Aktywność fizyczna powinna być wykonywana codziennie przez co najmniej 30 minut, aby utrzymać dobre zdrowie.
Następnie przyjrzyj się temu, co jesz. Możesz poprawić swoją dietę bez konieczności eliminowania zbędnych pokarmów. Następnie dostosuj wartość energetyczną. Dietetyk jest również dobrym pomysłem, ponieważ ułatwi wprowadzenie zmian. Nie powinieneś oczekiwać natychmiastowych rezultatów, ale powinieneś zauważyć zmianę w swoim nastroju, zdrowiu i wadze w ciągu kilku tygodni.
Czy możliwy jest detoks poprzez dietę?
Niestety postęp cywilizacyjny wiąże się również ze wzrostem ilości substancji chemicznych, na które narażeni są ludzie. Jednak organizm ludzki wykształcił wiele mechanizmów pozwalających na eliminację szkodliwych substancji. Procesy te zachodzą w skórze oraz nerkach, wątrobie i przewodzie pokarmowym.
Czy detoks za pomocą diety jest konieczny? To pytanie ma jednoznaczną odpowiedź. Organizm jest w stanie oczyszczać się przez cały czas. Jeśli wszystkie narządy pracują prawidłowo, nie potrzebuje dodatkowego wsparcia w postaci restrykcyjnych diet czy suplementów diety. "Oczyszczanie" organizmu odbywa się poprzez wspomniane wcześniej mechanizmy pocenia się, oddawania moczu i usuwania kału. Procesy te pozwalają nam pozbyć się z organizmu szkodliwych i niepotrzebnych substancji.
Istnieją zagrożenia związane z detoksem
Istnieją pewne zagrożenia związane z dietami niskoenergetycznymi. Ryzyko to wynika przede wszystkim z niskiej wartości energetycznej diet. Często są one niedostosowane do stanu zdrowia i niedoboru witamin, minerałów oraz makroskładników (białek, tłuszczów i węglowodanów). Naukowcy ostrzegają, że długotrwałe, ekstremalne diety ubogie w witaminy i minerały mogą prowadzić do niedożywienia, zaburzeń elektrolitowych, a w końcu do śmierci. Znane są liczne przypadki śmierci po zastosowaniu ekstremalnych metod oczyszczania organizmu.
Badania i opisy poszczególnych przypadków sugerują, że zwolennicy mogą być narażeni na przedawkowanie środków przeczyszczających, suplementów diety i środków moczopędnych oraz płynów zawierających substancje, które mogłyby oczyścić organizm.
Wiele problemów zdrowotnych może wynikać z długotrwałych niedoborów witamin i minerałów. Problemy skórne nie są spowodowane stopniowym oczyszczaniem organizmu, ale niedoborem pewnych składników i osłabieniem układu odpornościowego. Inne objawy niedoborów to zmęczenie, zawroty głowy i zmniejszona zdolność do podejmowania jakiejkolwiek formy aktywności fizycznej. Diety o niskiej zawartości składników odżywczych mogą powodować różne nieprawidłowe reakcje w organizmie.
Detoksykacja jest skuteczna
Istnieje zaledwie kilka publikacji naukowych i badań, które poruszają kwestię popularnych diet oczyszczających. Badania, które pokazują korzyści z tych diet na organizm, są często trudne do zinterpretowania i mają małą wielkość próby. Istnieją jednak pojedyncze badania, które zostały przeprowadzone głównie na zwierzętach i sugerują, że pewne produkty, takie jak kolendra, chlorella, wodorosty nori, mogą pomóc w detoksykacji.
Trudno jest znaleźć dobrze przeprowadzone, randomizowane badania, które oceniają bezpieczeństwo i skuteczność różnych modyfikacji diety w celu detoksykacji u ludzi. W tym obszarze brakuje prac naukowych, co utrudnia stworzenie systematycznego przeglądu literatury. Pozostawia to niepewność co do skuteczności tych diet. Dodatkowo diety oczyszczające mogą prowadzić do rozwoju i pojawienia się wielu powikłań zdrowotnych z powodu eliminacji lub częściowej eliminacji niektórych pokarmów.
Należy zauważyć, że nie przeprowadzono żadnych badań naukowych na poparcie twierdzenia, że diety oczyszczające działają na utratę wagi. Chociaż nie ma wielu dowodów na poparcie bezpieczeństwa tych diet, lista potencjalnych zagrożeń jest obszerna. Diety te nie są zalecane przez żadne towarzystwa naukowe. Powinieneś przemyśleć swoje opcje przed dokonaniem drastycznych zmian w swojej diecie.